A biztosítási információk

Biztosítás szabályzatok, biztosítási szótár

Kötelező Felelősség-Biztosítás

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás:

Általános témakör

Mik a biztosítási szerződés megszűnésének esetei?
1. lejár a határozott időtartamra kötött szerződés
2. érdekmúlás (a szerződő eladja a gépjárművet)
3. a gépjármű forgalomból történő végleges kivonása (totálkáros, működésképtelen a gépjármű, a szerződő leadja a rendszámot a rendőrségnek)
4. a gépjármű ideiglenes kivonása a forgalomból (a szerződő ideiglenesen leadja a rendszámtáblát a rendőrségen)
5. díj-nemfizetés miatt a biztosító törli a szerződést
6. a szerződő a biztosítási év végére felmondja a szerződést
7. a biztosító a biztosítási év végére felmondja a szerződést

Mit jelent a biztosítás érdekmúlás miatti megszűntetése?
Autónk eladásakor gondoskodnunk kell a kötelező szabályos megszűntetéséről is ahhoz, hogy később ne legyen gondunk a megszerzett bonus-osztály következő gépjárművünkre történő átörökítésével. Tudni érdemes, hogy amennyiben nem jelentjük be biztosítónknak, hogy eladtuk autónkat, hanem csak egyszerűen nem fizetjük tovább a biztosítás díját, a biztosító díj-nemfizetési okkal fogja törölni szerződésünket. Ez azért fog problémát okozni számunkra később, mert ez esetben elveszítjük eddig megszerzett bonus-besorolásunkat (a malus-osztályt nem!), így következő szerződésünket csak alapdíjon (A00 osztályhoz tartozó díjon) fogjuk tudni megkötni.

A szabályszerű megszűntetéshez az eddigi autónk eladásáról szóló adás-vételi szerződés másolatát el kell juttassuk a kötelező biztosítást kezelő társaság számára. A biztosító az adás-vételi szerződésen feltüntetett dátummal szűnteti meg a szerződést, eddig kell rendezett legyen a biztosítás díja. A korábban befizetett díjnak a szerződés megszűntetése utáni időszakra járó részét a biztosítók visszautalják az ügyfélnek. A szerződés szabályos megszűntetése után a biztosítótól kérhetjük a bonus-malus igazolás kiállítását, mely 30 napig érvényes.

Mit jelent a forgalomból való végleges kivonás miatti szerződés megszűntetés?
Amennyiben a biztosított gépjármű totálkáros, vagy egyéb okból már eladhatatlan és működésképtelen lett, gondoskodni kell a gépjármű forgalomból való hivatalos kivonásáról. A rendőrség által a forgalomból történő kivonásról kiállított igazolást küldje el biztosítójának, ahol kötelezőjét a forgalomból való kivonás dátumával szűntetik meg. Eddig az időpontig kell rendezett legyen a biztosítás díja. A korábban befizetett díjnak a szerződés megszűntetése utáni időszakra járó részét a biztosító visszautalja az ügyfélnek.

Hogyan szüneteltethető egy szerződés?
Sokakkal előfordul, hogy több hónapon át, legtöbbször a téli hónapokban egyáltalán nem használják gépjárművüket, ekkor vetődik fel a szerződés szüneteltetésének igénye. A kötelező felelősségbiztosítást 2-6 hónapon át lehet szüneteltetni, amennyiben a szerződő a rendszámtáblát leadja a rendőrségnek, majd a biztosítónál bemutatja a gépjármű üzemen kívül helyezéséről szóló hatósági végzést. A szüneteltetés a biztosító számára történő bejelentést követő hónap első napjával kezdődik, és az újbóli üzembe helyezés napjáig tart. A gépjármű újbóli üzembe helyezését a szerződő az üzembe helyezésről a hatóságok által kiállított okirat megküldésével kell a biztosítónak jelezze. A biztosító kockázatviselése és a díjfizetési kötelezettség az újbóli üzembe helyezés napján kezdődik.
A forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek (segédmotor kerékpár, lassú jármű), valamint a motorkerékpárok kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződését nem lehet szüneteltetni.

Lehetéges a biztosítás megszűntetése az ügyfél díj-nemfizetése miatt?
A gépjármű üzembentartójának nem csak a kötelező biztosítás megkötése, hanem a biztosítási díj fizetése, a biztosítási szerződés életben tartása is kötelezettsége. Amennyiben az ügyfél nem rendezi díjtartozását, a biztosító díj-nemfizetési okkal törölheti a szerződést.
A biztosító kockázatvállalása a biztosítási díj esedékességét (negyedéves díjfizetésnél jan.1-je, ápr. 1-je, júl. 1-je, okt. 1-je) követő 30. napon szűnik meg. A biztosítók a fizetési határidő lejárta után általában 2 alkalommal is megkeresik levélben, a csekk ismételt megküldésével, majd telefonon vagy személyesen a szerződőt, hogy rendezze biztosításának díját, majd - amennyiben a megkeresések nem járnak sikerrel -, törlik nyilvántartásukból a szerződést, és a szerződés díj-nemfizetés miatti megszűntetését jelzik a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala felé is.

Ha a biztosítási szerződés a biztosítási időszak tartama alatt díjnemfizetés miatt szűnik meg, az üzembentartó az adott biztosítási időszak hátralévő részére fedezetet nyújtó szerződést annál a biztosítónál köteles megkötni, ahol a biztosítási szerződése díjnemfizetéssel szűnt meg. Az üzembentartó új ajánlatát kizárólag az a biztosító jogosult és köteles elfogadni, ahol a szerződés az adott biztosítási évben díjnemfizetéssel szűnt meg.

Milyen esetben mondhatja fel a szerződést a biztosított? Mikor élhetünk a biztosítóváltás lehetőségével?
A kötelező felelősségbiztosítást a szerződő a biztosítás évfordulójára, december 31-ére mondhatja fel minden év november 30-áig. Évközi biztosítóváltás a kormányrendelet alapján nem lehetséges.

A biztosítók minden év október 30-ig hirdetik ki következő évi díjaikat. Amennyiben a szerződő a lehető legalacsonyabb díjon kívánja biztosítani gépjárművét, érdemes kiszámítania, mennyi lenne következő évi biztosítási díja az egyes biztosítóknál. A biztosítók honlapján, illetve a mabisz.hu honlapon találhatóak díjszámítási programok, melyek segítségével könnyen kiszámíthatóak a díjak.

Amennyiben egy másik biztosító jóval kedvezőbb díja, vagy jelenlegi biztosítójával való elégedetlensége miatt a szerződő a biztosítóváltás mellett dönt, november 30-áig fel kell mondja biztosítását. A felmondott biztosítás december 31-én szűnik meg, az új biztosítást január 1-jei kockázatviselési kezdettel kell megkötni. A felmondást érdemes személyesen megtenni a biztosító kirendeltségén, hisz megszűnő biztosításunkról bonus-malus igazolást is kell kérjünk a biztosítótól. Az új szerződés megkötésekor szükséges a szerződés felmondását igazoló nyomtatvány (felmondólevél, felmondási nyilatkozat) és a bonus-malus igazolás bemutatása.

Felmondhatja a biztosító az ügyfél szerződését?
A szerződés felmondására nem csak a szerződőnek, hanem a biztosítónak is lehetősége van. A szerződés felmondását a biztosító nem köteles megindokolni, egyetlen kötöttsége - ugyanúgy, mint a szerződő általi felmondásnál -, hogy a felmondás tényét november 30-áig közölnie kell az ügyféllel. A biztosítók legtöbbször a malus 4-5 osztályba tartozó szerződéseket mondják fel, vagy olyan szerződéseket, melyek a szerződő életkora, lakhelye, a gépjármű fajtája alapján abba a szerződés-csoportba tartoznak, melyek a legtöbb veszteséget termelik. Ebben az esetben az ügyfél december 31-ig (január 1-jei kockázatviselési kezdettel) gépjárművére új szerződést kell kössön egy másik biztosítónál.

Milyen dokumentumok szükségesek a szerződés megkötéséhez?
A biztosítás megkötéséhez szükséges a gépjármű forgalmi engedélye, valamint, ha autóját most vásárolta, az adás-vételi szerződés másolata. Amennyiben a biztosítás megkötésekor Ön rendelkezik egy másik gépjárművel (pl. még nem adta el korábbi autóját), biztosítói igazolás szükséges arról, hogy Ön rendelkezik érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel egy másik gépjárműre.
Amennyiben Ön a szerződés megkötését megelőző 2 éven belül magyarországi biztosítónál érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezett, és az új szerződést nem korábbi biztosítójánál köti, szerezzen be előző biztosítójától kártörténeti (bonus-malus) igazolást, mert ennek bemutatása esetén viheti át korábban megszerzett bonus-malus fokozatát új szerződésére!

Mikor kezdődik a biztosító kockázatviselése gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéskötésnél?
A szerződéskötésnek az ajánlaton megjelölt dátumától (óra:perc), internetes illetve telefonos szerződéskötésnél az ajánlat elküldésének ill. a telefonos szerződéskötés létrejöttének pillanatától viseli a biztosító a kockázatot.

Mekkora a kártérítés felső határa?
A 190/2004-es kormányrendelet 2. §. (2) bekezdés alapján a biztosító kártérítési kötelezettsége dologi károk esetén káreseményenként 500 millió Ft-os, személyi sérülés miatti károk esetén káreseményenként legfeljebb 1250 millió Ft összeghatárig köteles a szerződés alapján helytállni, függetlenül a károsultak számától.

Milyen időtartamra lehet gépjármű-felelősségbiztosítást kötni?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés alapesetben mindig határozatlan időtartamú. Határozott idejű kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés kizárólag E, Z és P betűjelű forgalmi rendszámú gépjárműre köthető, az ideiglenes forgalmi engedély érvényességének idejére.

Milyen szabályok vonatkoznak a biztosítási díj megfizetésére?
A biztosítási díjat előre kell megfizetni. A biztosító negyedévnél hosszabb időszakra nem követelheti a díj befizetését. A biztosítási díj a kockázat viselésének időtartamára - a kockázatviselés kezdetének napjától a megszűnés napjáig - illeti meg a biztosítót. A biztosítási díjat a forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek esetén a biztosítási időszakra (a szerződés kezdetétől folyó év december 31-éig terjedő időszakra) egy összegben előre kell megfizetni. A biztosítás első díja - a felek eltérő megállapodása hiányában - a biztosítási szerződés létrejöttekor, folytatólagos díja pedig - a díjfizetés gyakoriságától függően - annak az időszaknak az első napján esedékes, amelyre a díjfizetés vonatkozik.
A biztosítási díj esedékességétől számított 30. nap elteltével a szerződés megszűnik, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást nem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette.
A gépjármű eladása esetén az új tulajdonosnak az adásvételi szerződés keltét követő nap 0 órától áll be a szerződéskötési kötelezettsége. Tehát az új tulajdonosnak a biztosítási szerződés aláírásának napjától függetlenül az adás-vételi szerződés keltének napját követő nap 0 órától kell a biztosítási díjat fizetnie. Az a díj, amely a szerződés megkötésének időpontja és az adás-vételi szerződés dátuma közötti időszakra esik, a MABISZ-t illeti meg.

Meddig tart a biztosító kockázatviselési kötelezettsége?
A díjjal fedezett időszak végét követő 30 nap leteltéig a biztosító kockázatban van.

Mi a biztosítási díjak megállapításának rendje?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás évfordulója minden év december 31-e, ami azt jelenti, hogy a biztosítók díjaikat minden év január 1-jével változtathatják, évközi díjemelés vagy csökkentés a kormányrendelet alapján tilos. Október 30-ig a biztosítók két országos napilapban, ügyfélszolgálataikon és az interneten kötelesek közzétenni következő évi díjaikat.
Október végétől a biztosítottaknak lehetőségük van a biztosítók díjainak összehasonlítására, eldöntve, maradnak-e kötelezőjükkel a következő évben is eddigi biztosítójuknál. A társaságok a kormányrendeletben megadott gépjárműfajtákra általában az ügyfelek életkorát, lakhelyét, a gépjármű gyártmányát, a díjfizetés módját és gyakoriságát, a szerződés bonus-malus besorolását veszik figyelembe a díjak megállapításánál. Az életkor-, és lakóhely-kategóriák megállapításánál a biztosítók legtöbbször más-más csoportosítást használnak, leggyakrabban ez a nagyobb díjkülönbségek alapja.

Mivel igazolhatjuk biztosításunk meglétét közúti ellenőrzésnél?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét forgalmi engedély köteles gépjármű esetén a biztosítási kötvény vagy a biztosító által kiállított igazolólap tanúsítja. A biztosítási szerződés díjfizetéssel történő folyamatos hatályban tartását az adott díjfizetési időszakra vonatkozó, a befizetést igazoló készpénzátutalási megbízás (csekk) feladóvevénye vagy a biztosító által kiállított bizonylat tanúsítja. Ha a gépjármű üzemben tartásához forgalmi engedélyre nincs szükség (nem forgalmi engedély köteles gépjármű), a gépjármű a közúti forgalomban kizárólag akkor vehet részt, ha a gépjárművön a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzés van. A biztosító a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzést és a biztosítási kötvényt a biztosítási díj megfizetése ellenében szolgáltatja ki.

Mit kell tudni a zöld kártyáról?
A zöld kártya egy nemzetközi gépjármű-felelősségbiztosítási bizonylat, melyet a biztosítók állítanak ki a biztosított számára a külföldön megkívánt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási fedezet meglétének igazolására. A zöld kártya tehát a magyar kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás külföldre való kiterjesztését igazoló nyomtatvány.
A zöld kártyát a biztosítók a felelősségbiztosítási fedezet fennállásának utolsó napjáig (biztosítási díjjal fedezett időszak vége + 30 nap) állítják ki. Minimális érvényességi ideje 15 nap. A zöld kártya csak akkor érvényes, ha azt a biztosított is aláírta. A gépjármű eladása esetén a zöld kártya nem adható át az új tulajdonosnak, illetve nem hagyható az autóban.
Az érvényes felelősségbiztosítás igazolására egyes országokban nincs szükség a zöld kártyára. A rendszámegyezmény keretében az egyezményt ratifikáló országok a gépjármű telephelye szerinti ország hatósági jelzését (rendszámát), valamint a gépjárművön külön elhelyezett országjelzést elfogadják az érvényes felelősségbiztosítás igazolásául. A magyar rendszám és országjelzés (H betű) igazolja tehát a rendszámegyezményben részt vevő országokban az érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás meglétét.

Szükséges 2004. május 1-je után H országjelzést elhelyezni a gépjárműveken?
A nemzetközi rendszámegyezmény szerint nem kell zöldkártya a gépjármű felelősség-biztosítási fedezetének igazolására az aláíró országokban, a biztosítottság igazolására elégséges az aláíró ország rendszáma és országjelzése az adott gépjárművön.
2004. május 1. után a magyar hatóság által kiadott ún. "uniós rendszámtábla" (az uniós zászló alatt H országjel) az Európai Gazdasági Terület (EGT) országaiban (Európai Unió országai + Izland, Liechtenstein, Norvégia) igazolja a felelősségbiztosítási fedezetet.
A régi hazai rendszámtábla (nemzeti zászló országjellel) az Unió területén is csak a gépjármű hátsó felületén elhelyezett "H" jellel (külön matricával) együtt alkalmas a kötelező fedezet tanúsítására. Az Európai Gazdasági Terület államain kívüli a Zöldkártya szervezet tagországaiban mindkét rendszámtábla mellé szükséges az ovális alakú "H" országjel a felelősségbiztosítási fedezet vitamentes igazolásához.

Milyen gépjárműre kell felelősségbiztosítást kötni?
A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) első számú függelékének II. b) pontjában meghatározott gépjárművekre, továbbá a pótkocsikra, félpótkocsikra, mezőgazdasági vontatókra, segédmotoros kerékpárokra, a forgalomban való részvétel feltételeként hatósági jelzésre kötelezett lassú járművekre és munkagépekre.

Kinek és mikor kell megkötnie a biztosítást?

A gépjármű tulajdonosa/üzembentartója kell megkösse a felelősségbiztosítást a gépjármű megvásárlásakor, üzembe helyezésekor, majd folyamatos díjfizetéssel érvényben is kell tartsa azt az eladás, forgalomból való kivonás napjáig. Az eladó felelősségbiztosítása a gépjármű eladásának (az adás-vételi szerződés kiállításának) napján megszűnik, a felelősségbiztosítás az új tulajdonosra nem lesz érvényes, neki minden esetben új szerződést kell kötnie. A biztosítási díj megfizetésére a vásárlást követő nap 0. órájától már az új tulajdonos köteles. A vásárolt gépjármű átíratásához a vevőnek már rendelkeznie kell a nevére szóló érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról kiállított fedezetigazolással

Bonus-malus témakör

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással és a hozzá kötődő bonus-malus rendszer működésével kapcsolatban az elmúlt évek során szerződőink részéről sok kérdés vetődött fel. Társaságunk minőségi szolgáltatást kíván nyújtani partnereinek, ezért fontosnak tartjuk, hogy a rendszer működéséről és minden lényeges információról tájékoztassuk Önt.

Tájékoztatónk két legfontosabb fogalmának jelentése:

Mi is az a bonus-malus?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás rendszerében a szerződő (a gépjármű tulajdonosa vagy üzembentartója) az első biztosítási évet követően kármentességi díjengedményre (bonusra) jogosult. A jogosultság egyik fontos feltétele, hogy az előző megfigyelési időszakban a biztosító nem kelljen kártérítést fizessen a szerződő által okozott kárra, tehát a szerződő ne okozzon kárt, vagy az okozott kár miatti kártérítést megfizesse a biztosítónak. Amennyiben a szerződő a vizsgált időszakban kárt okozott, mely miatt a biztosítónak kártérítési kötelezettsége keletkezett, a szerződő pótdíj (malus) megfizetésére köteles.

Milyen gépjárművekre vonatkozik a bonus-malus rendszer?
A bonus-malus rendszer személygépjárművekre, tehergépjárművekre, autóbuszokra, motorkerékpárokra, vontatókra és mezőgazdasági vontatókra vonatkozik.

Mit jelent a figyelembe vett nyilvántartási időszak fogalma?
A személygépkocsik bonus-malus nyilvántartási rendszere szempontjából az első megfigyelési időszak 1991. július 1-jétől 1992. június 30-ig tartott. E miatt a megfigyelési időszakok mindig folyó év július 1-jétől következő év június 30-ig tartanak.

A tehergépjárművek, autóbuszok, motorkerékpárok, vontatók és mezőgazdasági vontatók bonus-malus rendszere szempontjából az első nyilvántartási időszak 2001. július 1-jétől kezdődött és 2002. június 30-ig tartott. E miatt a megfigyelési időszakok, ugyanúgy, mint a személygépjárműveknél, mindig folyó év július 1-jétől következő év június 30-ig tartanak.

Mi a bonus-malus rendszer személyi hatálya?
A bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok a szerződést kötő személyhez fűződnek, függetlenül attól, hogy a szerződést kötő gépjárművét engedélyével ki vezette.

Hogyan lehet másik autóra tovább vinni a megszerzett bonus fokozatot?
Az üzembentartó által az adott szerződés vonatkozásában már megszerzett bonus osztályba sorolás megmarad, ha a szerződés érdekmúlás miatt megszűnik, és az üzembentartó a szerződés megszűnését követő két éven belül ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre (személygépkocsi, motorkerékpár, autóbusz, tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató) új szerződést köt, akár ugyanazon, akár másik biztosítónál. A felelősségbiztosító köteles kártörténeti (bonus-malus) igazolást kiadni az érdekmulás (gépjármű eladása) miatt megszűnt, évfordulóra felmondott biztosításról. Egyéb indokkal megszűnt biztosításról nem állíthat ki a biztosító kártörténeti igazolást.

A bonus-malus igazolás bemutatását követően a szerződés osztályba sorolását az igazolás adattartalmának alapján kell visszamenőleges hatállyal módosítani. A biztosítók által kiállított igazolás a kiállítás napjától számított 30 napig használható fel. A biztosítási törvény felhatalmazása alapján, ha a gépjármű üzembentartója a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés megkötésekor igazolást nem mutat be, a biztosító az előző biztosító nyilvántartásából jogosult megkérni az üzembentartó kártörténetére vonatkozó adatokat.. Ha az üzembentartó igazolást nem mutat be a szerződés megkötését követő 90 napon belül, úgy a biztosító köteles visszamenőleges hatállyal a szerződést M04-es osztályba sorolni.
Az új szerződés besorolása csak A00 lehet, ha az előző szerződés érdekmúlás miatt (eladás vagy totálkár), de az új szerződés kötését megelőzően két éven túl szűnt meg.
Amennyiben a szerződést díjnemfizetés miatt szűntette meg a biztosító, a bonus-fokozat nem vihető tovább, a malus besorolás viszont érvényben marad, ha a szerződő új szerződést köt.
Ez áll fenn akkor is, ha az ügyfél eladja autóját, de a biztosítónak nem jelenti be az autó eladását (nem küldi be az adás-vételi szerződés másolatát), hanem csak egyszerűen nem fizeti tovább a biztosítási díjat. Mivel a biztosító ilyenkor nem szerez tudomást az autó eladása miatti érdekmúlásról, bizonyos idő után díjnemfizetési okkal törli a szerződést, mely esetben a kormányrendelet szerint a szerződő elveszíti eddig megszerzett bonus-fokozatát.

Mit kell tudni a bonus-malus igazolásról?
A biztosítás megszűnése esetén a szerződéskötő kérésére a biztosító köteles bonus-malus igazolást kiállítani. Az igazolás bemutatása új szerződés megkötésénél akkor szükséges, ha a szerződő új biztosítását nem addigi felelősségbiztosítójánál köti meg. A biztosítók által kiállított igazolás a kiállítás napjától számított 30 napig használható fel.
Amennyiben a szerződő új biztosítása megkötésekor ilyen eredeti igazolást nem tud bemutatni, akkor az új szerződést csak A00 bonus-malus fokozatban lehet nyilvántartásba venni. A bonus-malus igazolás szerződéskötés utáni bemutatása esetén a szerződés bonus-malus osztályba sorolását az igazolás adattartalmának alapján kell visszamenőleges hatállyal módosítani. Ha a szerződő a biztosítás megkötését követő 90 napon belül nem mutat be bonus-malus igazolást, akkor a biztosító (a rendszerbe újonnan belépők kivételével) köteles visszamenőleges hatállyal a szerződést M04-es osztályba sorolni.

Hol tud bonus-malus igazolást vagy fedezetigazolást kérni ügyfelünk?
Bonus igazolást ügyfélszolgálatainkon, honlapunkon vagy a Generali TeleCenter 40 200-250-es telefonszámán keresztül kérhetnek ügyfeleink.

Hogyan alakul a bonus ha egyszerre több autóra is van felelősségbiztosítása egy szerződőnek?
Ha egy szerződő a már meglévő gépjárművére vonatkozó szerződés mellett egy másik gépjárműre is szerződést köt, tehát 2., 3. autót vásárol, akkor az új szerződést A00 osztályba kell sorolni.
Ha a kedvezőbb besorolású gépjármű szerződése érdekmúlás miatt megszűnik (azt eladja), akkor a korábban megszerzett bonus osztályba sorolás a régi szerződés megszűnését követő nappal bármely, ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre (személygépkocsi, motorkerékpár, autóbusz, tehergépkocsi, vontató, mezőgazdasági vontató)az adott üzembentartó által kötött, hatályban lévő szerződésre érvényesíthető. Ha a bonus-malus besorolás átvitelére kerül sor, akkor a régi gépjármű szerződésén még figyelembe nem vett károkat az új szerződés bonus-malus besorolásánál kell figyelembe venni.

Mennyi idő telhet el az előző szerződés vége és az új szerződés kezdete között, hogy átvezethető legyen a bonus-fokozat?
A már megszerzett bonus-fokozat az előző szerződés megszűntét követő 2 éven belül vezethető át egy új szerződésre.

Mi a magasabb bonus-osztályba kerülés feltétele?
Ahhoz, hogy a szerződés bonus-malus besorolása a tárgyévet követő év január 1-jén egy fokozatot emelkedjen, a szerződésnek a megfigyelési időszakban (július 1-je és június 30-a között) 9 hónapig élőnek és kármentesnek kell lennie.

Ha a biztosítási szerződés az egy éves megfigyelési időszakban akár év közbeni forgalomba helyezés, akár szüneteltetés miatt egy évnél rövidebb ideig, de legalább kilenc hónapig fennállt, a kármentességet az osztályba sorolásnál a biztosító figyelembe veszi. Ha a szerződő a megfigyelési időszakban kármentes volt, de az adott időszakban nem volt 9 hónapig élő szerződése, a bonus-malus besorolása nem változik.

Milyen időponttal kerülhet magasabb bonus-fokozatba egy szerződés?
A személygépkocsik, tehergépjárművek, autóbuszok, motorkerékpárok, vontatók és mezőgazdasági vontatók bonus-malus nyilvántartási rendszere szempontjából a megfigyelési időszak az adott év július 1-jétől a következő év június 30-ig tart. Az új bonus-malus besorolás mindig a megfigyelési időszak végét követő január 1-jétől érvényes.

Mekkora díjkedvezményt jelent egy adott bonus fokozat?
Társaságunk 2006-ban egyedi bonus-malus rendszert vezetett be. Az adott bonus fokozathoz tartozó kedvezmény mértékét az alábbi táblázatból olvashatja le:

Generali bonus-malus rendszer
Bonus-malus fokozat Díjkedvezmény szorzó
B10 0,50
B9 0,54
B8 0,58
B7 0,62
B6 0,66
B5 0,71
B4 0,76
B3 0,81
B2 0,87
B1 0,93
A0 1,00
M1 1,15
M2 1,35
M3 1,60
M4 2,00

Károkozás esetén hány bonus-fokozattal csökken a szerződés bonus-besorolása?
A bonus-malus besorolás visszaesése a biztosított gépjármű fajtájától, az adott megfigyelési évben okozott károk számától és az előző évi bonus-malus besorolástól függ (ld. táblázatunkat).

Mit jelent a kár megtérítésének és a bonus-besorolás megtartásának lehetősége?
A szerződő osztályba sorolását bármilyen összegű kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződésre vonatkozó kárkifizetés rontja, de jogosult arra, hogy saját elhatározásából a biztosítónak a kárkifizetés összegéről szóló értesítést követően hat héten belül a kárösszeget a biztosítónak megfizesse és így besorolását megőrizze.

Hogyan épül fel a bonus-malus rendszer?
Az egyedi szerződéssel rendelkező személygépkocsik esetében a rendszer 10 bonus és 5 malus osztályból áll. A rendszerbe újonnan belépő az alapdíjat (díjszorzó 1,00) fizeti és az "A00" osztályba kerül. Ha a megfigyelési időszakban a szerződő kármentes volt, a besorolása egy osztállyal javul.
Személygépkocsik és motorkerékpárok esetében egy figyelembe vett kár esetén két fokozatot, két figyelembe vett kár esetén négy fokozatot, három figyelembe vett kár esetén hat fokozatot romlik a szerződő bonus-malus besorolása a tárgyévihez képest. Ha a szerződő négy figyelembe vett kárt okozott, akkor az M04-es, ha négy kárnál többet M05 bonus-malus osztályba kerül.

Tehergépjárművek, autóbuszok, vontatók és mezőgazdasági vontatók esetében egy figyelembe vett kár esetén egy fokozatot romlik a szerződő bonus-malus besorolása a tárgyévihez képest.

A káresemény mindig azon biztosítási év bonus-malus besorolását érinti, amelyet közvetlenül megelőző kárkifizetési időszakban került sor az adott káresemény kapcsán első ízben kárkifizetésre.

Az osztályba sorolás mindig a következő biztosítási év díját határozza meg. A következő megfigyelési időszakban a szerződő előző osztályba sorolása lesz a kiindulási osztály.
Bonus-malus osztályba sorolás személygépkocsi és motorkerékpár esetén
Kiinduló osztály 0 kár 1 kár 2 kár 3 kár 4 vagy több kár
B10 B10 B8 B6 B4 M4
B9 B10 B7 B5 B3 M4
B8 B9 B6 B4 B2 M4
B7 B8 B5 B3 B1 M4
B6 B7 B4 B2 A0 M4
B5 B6 B3 B1 M1 M4
B4 B5 B2 A0 M2 M4
B3 B4 B1 M1 M3 M4
B2 B3 A0 M2 M4 M4
B1 B2 M1 M3 M4 M4
A0 B1 M2 M4 M4 M4
M1 A0 M3 M4 M4 M4
M2 M1 M4 M4 M4 M4
M3 M2 M4 M4 M4 M4
M4 M3 M4 M4 M4 M4

Bonus-malus osztályba sorolás tehergépjármű, busz, vontató, mezőgazdasági vontató esetén
Kiinduló osztály 0 kár 1 kár 2 kár 3 kár 4 vagy több kár
B10 B10 B9 B8 B7 B6
B9 B10 B8 B7 B6 B5
B8 B9 B7 B6 B5 B4
B7 B8 B6 B5 B4 B3
B6 B7 B5 B4 B3 B2
B5 B6 B4 B3 B2 B1
B4 B5 B3 B2 B1 A0
B3 B4 B2 B1 A0 M1
B2 B3 B1 A0 M1 M2
B1 B2 A0 M1 M2 M3
A0 B1 M1 M2 M3 M4
M1 A0 M2 M3 M4 M4
M2 M1 M3 M4 M4 M4
M3 M2 M4 M4 M4 M4
M4 M3 M4 M4 M4 M4

A = alapdíj, B = bonus, M = malus