Középpontban a kötelező biztosítás
A KGFB-t a biztosított fizeti és a szerződésben foglaltak alapján, ha a gépjűárművével kárt okoz és személyi szérülést, akkor a biztosító ezekre fedezetet nyújt.
A jogszabályok előírják, hogy a kötelező biztosítás díjait minden év október 30-án kell a biztosítóknak meghirdetniük. Minden magyarországi telephelyű gépjármű üzembentartója köteles KGFB-t kötni a gépjárművére. De ez a biztosító számára is kötelező a díjszabásnak megfelelő ajánlat tekintetében.
A biztosítók által meghirdetett KGFB tarifákat két hírlapban, a biztosítók honlapjain és a MABISZ honlapján és a biztosítási alkuszok internetes oldalain találhatják meg az ügyfelek. A szerződés lejárta előtt 50 nappal kell a biztosítóknak írásos értesítőt küldeni az ügyfeleknek a szerződés lejártának időpontjáról és a várható díjakról a következő évre.
Ha az ügyfél elégedett a szolgáltatójával és a tarifájával, akkor semmit sem kell tennie és a szerződése a következő évben is élni fog.
Viszont, ha a következő évi tarifák ismeretében nem elégedett és váltani szeretne, akkor a szerződést december 1-ig kell felmondani a biztosító felé. 30 nappal a szerződés lejárta előtt minden indoklás nélkül felmondhatja az ügyfél. Akkor érvényes a felmondás, ha a biztosítóhoz határidőre érkezik. Ezek a határidők nem érvényesek a 2010. január 1. után vásárolt gépjárművekre. Ezen járművek váltási időszaka a szerződéskötéstől számított egy évre esik.
Tehát a szerződés felmondása kizárólag csak írásban történhet. Ezt megtehetjük levélben vagy faxon, de személyesen is benyújthatják az ügyfelek a biztosítójuknál. Ha postai úton tesszük, akkor a postai levél átfutást figyelembe kell vennünk. Tehát időben adjuk fel a felmondást tartalmazó levelet, hogy időben oda érjen a biztosítóhoz. Ha faxon adjuk fel a felmondásunkat, akkor mindenképpen tartsuk meg a fax visszaigazolását, mert a biztosító kérheti és ezzel mi is igazolhatjuk, hogy időben mondtuk fel a KGFB szerződésünket.
Mivel a forgalomban csak érvényes kötelező biztosítás szerződéssel közlekedhetünk, ezért fontos gondoskodnunk arról, hogy időben kössük meg az új biztosítási szerződésünket a választott biztosítónál. Ezzel kapcsolatban nagyon fontos, hogy ha valamilyen kedvezményre jogosultak vagyunk a KGFB szerződés során a díjtarifa tekintetében, akkor ennek dokumentumait mindenképpen mellékeljük a biztosítónk felé. Ma már a biztosítóknak nem kell a bonus-malus besorolásról igazolást adniuk. Ezt felváltotta az elektronikus kárnyilvántartási rendszer. Ezzel a papíralapú igazolások megszűntek. E rendszer alapján történik a besorolása a gépjárműnek, ha ez nincs meg, akkor A00-ba kerül a gépjármű. Tehát a biztosítónak figyelembe kell vennie a hozott kártörténeti igazolást is. De ezen adatokat a biztosítónak kötelező lekérdezni az elektronikus kárnyilvántartásból.
Ha biztosítót váltunk, akkor kötelesek vagyunk eme adatokat és az előző biztosítónk nevét feltűntetni. A biztosító kockázatviselése a szerződésben meghatározott időpontban kezdődik. A szerződőnek jogaszabályilag kötelező a díjfizetéssel a szerződést életben tartania. Ezt akkor is meg kell tenni, ha a biztosító nem küldi ki a csekket.
Ha a biztosítási díj nem kerül kifizetésre az esedékességtől számított 30 napig, akkor 60 napig bezárólag a biztosító felszólítást küld az ügyfélnek. Ha ebben az esetben sem történik meg a díjfizetés, akkor a szerződés automatikusan megszűnik. Erről a biztosító 15 napon belül írásban tájékoztatja az ügyfelet. A 60 napos biztosítói utófedezete alatt, a biztosító kockázatviselési kötelezettsége fennt áll. Tehát a biztosítónak kötelezettsége a kárt megtérítene, ha ebben az intervallumban kár történik. Viszont ebben az esetben a biztosító követelheti a kárösszeget a károkozó üzembentartójától. Ha viszont az ügyfél újra szeretné a kötelező biztosítását kötni, akkor kizárólag annál a biztosítónál teheti csak meg, amelyik felbontotta a szerződést a díjnemfizetés miatt.
A kötelező biztosítás szerződés még érdekmúlás miatt is megszűnhet. Az érdekmúlás tényét az üzembentartónak írásban kell a biztosítója felé jelezni. Ezzel együtt a bizonyító dokumentumot is be kell mutatni. A biztosítónak pedig kötelessége az érdekmúlás miatt a szerződést megszűntetnie és ezt az ügyfél felé írásban megküldeni. Továbbá a bonus-malus besorolásról is tájékoztatnia kell és ezt 30 napon belül kell megtennie. A bonus-malus besorolás megmarad, ha két éven belül ugyanekkora kategóriájú gépjárműre köt szerződést az ügyfél. Ezt ugyanazon biztosítónál, de másiknál is megteheti.
A biztosítók a kötelező biztosítás díjait azoktóber 30-án megjelentetett tarifák alapján alakítják ki és ezt a biztosítási időszak alatt nem változtathatják meg.
A gumiszabály azt jelenti, hogy a biztosító a tarifákat úgy teszi közzé, hogy az adott ügyfélcsoport, hogy a díj a következő évre nem határozható meg pontosan. Ezt viszont a felügyelet nem tarja elfogadhatónak és hatósági jogszabállyal lép ezen ügyek felé.
Üzenetváltások elektronikusan. A biztosítási szerződéseket csak kötelezően írásban lehet megtenni, melyet a biztosítási kötvény kiállítása valósítja meg. Viszont ezt megelőzően a piaci szereplők írásban, sms-ben, elektronikus levélben is tájékoztatást küldhetnek az ajánlat tartalmára vonatkozóan.
Ha egyesülettel kötjük meg a kötelező biztosítási szerződésünket, akkor az egyesületnek ezen felül tagdíjat is kell fizetniük.
Vissza