A baleseti adóról


Ne lepődjünk meg, ha a hamarosan postára kerülő KGFB csekkek összege eltér a szerződéses összegtől, hiszen az automatikusan tartalmazni fogja a baleseti adó mértékét is.

A baleseti adót a szerződött biztosító szedi be az autósoktól és köteles befizetni a kincstárnak. Figyelni kell ismét, hogy a biztosító váltás során kapott dokumentumokkal márciusig közlekedhetünk, viszont előfordul, hogy addig sem kapjuk meg a csekket. Ilyen esetben a biztosító törölheti a szerződést díjnemfizetés okán és így jelentős összegű fedezetlenségi díjat kell fizetni. A dolog érdekessége, hogy erre a magas díjra is érvényes a 30%-os baleseti adó.

Amennyiben az autós nem rendezi a kötelezettségét, az autót kivonják ideiglenesen a forgalomból. Üzembentartó váltáskor az új üzembentartónak kell időarányosan megfizetnie a baleseti adót önadózás keretében.

A 2011-ben vásárolt gépjárművek esetében, a 2012-re átnyúló időszakra is be kell fizetni a baleseti adót. Mivel a baleseti adó elsőbbséget élvez a kötelező biztosítás díjával szemben, így az is előfordulhat, hogy a biztosító a biztosítás díjából szükségszerűen rendezi a baleseti adót és így díjhátralék keletkezik, amely szintén szerződésbontást ereményezhet.

Aki nem csekkel, hanem inkasszóval rendezi a KGFB díját, annak ügyelnie kell arra, hogy a baleseti adó összege beleférjen a biztosító által levonni kívánt összeghatárba is. A kötés során a kötelező biztosítás kalkulátor felhívja az autósok figyelmét a baleseti adóra.

Vissza