Komoly következményei lehetnek az új biztosítás adónak


A vagyonbiztosítások területén komoly átrendeződés mehet végbe az új adónem megjelenésével. az elmúlt években a piacon megjelent biztosítók rendre nyomott díjstratégiával építette fel villámgyorsan a maga ügyfélkörét, jellemzően a kötelező biztosításra alapozva.

Ezt követően jelent meg a CASCO és a lakásbiztosítás piacon, amikor már tudott a meglévő ügyfélkörében is keresztértékesíteni. A jelenlegi 30%-os adóterhelés mellett kevés az esélye egy új belépőnek. A piacon ráadásul a kis biztosítók helyzete vált bizonytalanná, akik a kialakulóban lévő új versenyt már nem biztos, hogy bírják.

A biztosítási szektor a különadók kivezetésével 15 milliárddal több adót kell, hogy fizessen, mint korábban. A kormány kommunikációja ellenére, a verseny ezt az adóterhet elnyelni nem tudja, döntő többsége biztosan az ügyfeleken csapódik le.

Az új adó négy csoportot érint majd elsősorban, KGFB,  CASCO, vagyonbiztosítás és balesetbiztosítás, 30-15-10-10%-os teherrel.

Mivel a biztosítási díjak a kötelező és a CASCO tekintetében már eddig is veszélyesen alacsony volt, ezen a területen a 30-15%-os adót az ügyfelek fogják megfizetni, míg a lakásbiztosítások 10%-os adóterhe csak részben kerül át az ügyfelekre, de az is elképzelhető, hogy itt a biztosítók benyelik az adó mértékét.

A kis biztosítók alapvetően nagyobb veszélynek vannak kitéve mint a tőkeerős konkurencia, viszont sokkal rugalmasabban reagálnak az új kihívásokra, illetve alacsony költséggel működnek.

Az elemzések szerint, a lakásbiztosítás piaca lesz a legerősebb a változásokban, mivel a biztosítottság itt a legmagasabb körülbelül 75%. Az utasbiztosításoknál az utazásoknak csak a negyede, míg a CASCO biztosításoknál az autók ötöde biztosított.

A legtöbbet azok az ügyfelek nyerik, akik tudatosabbak, a különböző kalkulátorokat igénybe veszik, a kötelező biztosítás kakulátorhoz hasonlóan. Mivel itt nem lesz a KGFB kampányhoz hasonló médiafigyelem, így sokan lecsúszhatnak a váltás lehetőségéről, ami egy újbóli egy évnyi magasabb díjat jelent.

Mivel a kormány a nem-életbiztosításokat terheli, azok a biztosítók kerülnek aránytalan hátrányba, akiknek a portfóliójában csak vagyon- és balesetbiztosítások vannak jellemzően. Ezzel a döntéssel a kormány nagyjából a biztosítási piac felétől vesz el több forrást, mint eddig az egésztől.

 

Vissza