Hazánk lemaradt a biztosítások terén


A válság a leghamarabban érintette Magyarországot és a legnehezebben is mászik ki belőle. A régióban hazánk rossz példának számít. A régióban a biztosítás piac kilábalóban van, de ez a díjbevételekben nem látszik.

A lakosság növeli megtakarításait, de ez nem nagyon látható. Az öngondoskodás egyre fontosabb a lakosság számára, ez nagy részben a kormányzati intézkedéseknek is köszönhető. Sajnos a biztosító társaságok a bevezetendő baleseti adóról és az életbiztosítások végtörlesztése miatti visszaváltásról nem tudnak semmit, bár az érdeklődés nagy.

A VIG biztosítócsoport anyavállalat 18%-os részesedést kap a célországaiban Közép és Kelet Európában. Kihasználta a régiós piacok gyors nyövekedését. Például Szlovákia már megelőzte a magyar piacot. A biztosító tervei szerint három hullámban szeretne fejleszteni. Elsőként a kötelező biztosítás piacán, majd az életbiztosítások területén és harmadikként az egészségbiztosítás terén.

A társadalom a régiós országokban gazdagodnak, egyre több a jövedelmük, viszont elcsúszás látható. Például Ausztriához képest Csehország 10 évvel van lemaradva, Románia pedig 5 évvel. Ausztiában 1978 óta máig egyre nőtt a biztosítások kötéseinek száma, mintegy 5,9%-al, míg hazánké 3%-al.

A VIG piacán a gépjárművek száma lassan elérné a 82 millió darab számot, mely megegyezik a németországival. A nyugdíj és életbiztosítások száma is ilyen nagy fejlődést mutat.

A magyar biztosítási piacot a válság nagyon hamar elérte, kimászni belőle pedig még most sem sikerült. Az egy főre jutó biztosítással is le vagyunk maradva az átlagtól.

Szakemberek szerint két kormányzati intézkedés pozítív hatást mutathat a folyamatos díjas életbiztosítási piacra. Ilyen a 16%-os egykulcsos adó és a nyugdíjrendszer átalakítása. A kötelező biztosítás és a CASCO piacán még mindig nagy az árverseny viszont a nem életbiztosítások piaca folyamatos növekedést mutatnak.

Vissza