A biztosítók sokat keresnek az embereken
A PSZÁF közzétett olyan összehasonlítást a külföldi és a magyar biztosítók között, melyben igen nagyok a különbségek. Jól látható, hogy a magyar biztosítóknak igen csak fejlődniük kell! Az összehasonlítás a GDP hányadosok és a bruttó bevételek alapján történtek.
Tehát a 2009-es évben az Európai országok bevétele 8,9%-os volt. Ez a válság miatti visszaesést mutatja. Közép és K-Európa viszont jócskán el van maradva. Itt ez az érték mindössze 3,3% volt. A felmérés azt is megmutatja, hogy ezek az országok, mint Magyarország, Szlovákia, Csehország biztosított, míg Ausztria például alulbiztosított.
Az életbiztosítás között igen nagy a kontraszt az Európai országok és Magyarország között. Átlagosan az európai országokban 60%-os az életbiztosítás, az unit-linked biztosítások aránya 30-35%-ra tehető. Hazánkban viszont ennek pontosan a szöges ellentéte. 60% az unit-linked biztosítások kötése.
A nyugdíjbiztosítások mindkét részről rosszak. Ennek oka például, hogy magas az életjáradék kockázat. Európában 11%-ra visszaestek ezek a biztosítások és nagy részben a válságnak köszönhető.
A nem-életbiztosításoknál (CASCO, kötelező biztosítás, lakásbiztosítás, utasbiztosítás, balesetbiztosítás és vagyonbiztosítás) is a gazdasági válság vetett vissza a piacnak. 2009-ben már 6% volt a visszaesés. A baleset és egészségbiztosítások azok, melyek töretlenül nyomulnak előre.
Az Európai tagországok befektetései 6.506 milliárd Euró 2009-ben, most ez valamennyit csökkent. A saját kockázatú befektetések nagy hányadát a kötvény eszközök teszik ki, a részvények és a kötvények mellett. A kötvénytípusok aránya 2009-ben nagyott nőtt. Magyarországon a biztosítók biztosítástechinaki eszközök befektetései a legnagyobbak.
Az európai biztosítók jövedelmezősége igen nagyott csappant a gazdasági válság bekövetkeztével. Az üzleti eredmények negatívak lettek. Hazánk biztosítóinak jövedelemzősége 2008-ban és 2009-ben nem sokat változott. A profit jelentősebb része csak néhány nagyobb cégnél jelentkezik csak. A hazai biztosítók jövedelmezősége a tavalyi évben összeomlott. Ez főként a különadónak köszönhető és a nem-életbiztosítások (CASCO, kötelező biztosítás, lakásbiztosítás, utasbiztosítás, balesetbiztosítás és vagyonbiztosítás) nagy csökkenésének.
A tőkehelyzet az európai biztosítóknál a gazdasági válság hatására jelentősen csökkent. 2008-ban 100%-on esett vissza. Egy évvel később javulás indult, mely a feltőkesítésnek és a befektetéseknek lett köszönhető.
Vissza